Arian Header 002

IN MOLD LABELING یا IML

jhlkj

In mold labeling به معنای این است که هم زمان با تولید ظرف ,  لیبل گذاری درون قالب انجام شود. ظروف تولید شده با روش فوق ، لیبل بخشی جدا ناپذیر از بدنه ظرف محسوب می شود. این روش جدید برچسب زنی، جایگزین جدیدتر و برتری برای چاپ مستقیم روی ظروف نسبت به روش های قدیمی انواع برچسب زدن می باشد.

IML پروسه تولید ظروف به روش

ابتدا لیبل تولید شده با مواد پلیمری مشابه با مواد ظرف به داخل قالب انتقال داده می شود سپس فرآیند تزریق مواد پلاستیکی انجام می شود. با تزریق مواد مذاب پلاستیکی به داخل قالب، لیبل و ظرف پلاستیکی با یکدیگر ادغام می شوند، به نحوی که دیگر به هیچ وجه نمی‌توان لیبل را از بدنه ظرف تفکیک کرد.

 

IML ظروفse mehvare top

IML فرآیند تولید ظروف به روش

لیبل مورد درخواست مشتری توسط چاپخانه طراحی و چاپ و دایکات می شود و سپس با برداشتن لیبل هاي چاپ خورده و آماده توسط ربوت به درون قالب برده می شود که اینکار به وسيله تــأمین کننده لیبل (دامی)انجام میشود. تثبت لیبل روی دیواره قالب با نیروی الکتریسیته ساکن (و در مدلهای قدیمی با ساکشن درون قالب می چسبد و تزریق مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب و لیبل بخشی از بدنه می گردد. همزمان قطعه لیبل گذاری شده از قالب توسط ربوت جدا شده و لیبل بعدی در قالب قرار می گیرد و این فرآیند تکرار می شود.

IML ظروف

IML ظروف  تمام ویژگی های مورد نیاز یک بسته بندی شکیل صادراتی از جمله استاندارهای رایج و ظروف بهداشتی را دارد. برخی از مزایای این ظروف در مقایسه با روش های دیگر بسته بندی به شرح ذیل می باشد:

  • به دلیل زیبایی و چشم گیر شدن محصول مشتری را به خود جذب می کند
  • بالابردن سطح فروش و ایجاد ارزش افزوده بیشتر روی محصول
  • به علت استفاده از ربوت های ویژه , عدم آلوده شدن ظروف هنگام تولید و بسته بندی
  • ماندگاری طولانی تر محصولات بمنظور حفظ سلامت مصرف کنندگان
  • در مصارف خانگی مجدد قابل استفاده است
  • به دلیل دوام بالای چاپ عکس روی بسته بندی, باعث تبلیغات رایگان و دائمی محصول
  • کیفیت بسیار بالای رنگ لوگو و عکس چاپ شده روی ظروف و تنوع در طراحی
  • قیمت رقابتی و مقرون به صرفه بودن این ظروف
  • مقاومت بسیار بالاتر لیبل در برابر آب و سطوح خشن
  • کم کردن حداقل یک دستگاه لیبل زن از خط تولید مصرف کننده و کم کردن هزینه نیروی انسانی

ربوت قطعه بردار

 top 20 kg

همــــه می‌دانیم بکارگیری ربوت در صنایع بطور کلی موجب کاهش تعداد نیروی کـــار شده و برگشت سرمایه بزرگی را بهمراه خواهد داشت. شما قادر خواهید بود تا با سرعت بیشتر بحث خروج قطعه از قالب، انبارش قطعات، قرار دادن اینرست‌های فلزی در قالب، برش راهگاه از قطعه اصلی، قرار دادن لیبل درون قالب و … را انجام دهید. ربوت‌های سه محور یا ربوت‌های Top Entry سال‌ها است که وارد بازار شده‌اند. در ابتـدا تمامی آنها از جک‌های بادی برای هر سه محور استفاده می‌کردند. در طول سال‌های اخیر و با کاهش قیمت موتورهای سروو، کارخانجـــات ســازنده ربوت‌هــای سه محــور Top Entry به سمت استفاده از موتورهای سروو روی آورده و از این مزیت قیمت مناسب، سرعت و دقت موتورهای سروو بهــره گرفته‌اند. امروزه بسیاری از ربوت‌های سه محور Top Entry دقت حرکتی برابر 0.1mm داشته که به مراتب بیشتر از سطح مورد نیاز برای خروج قطعه از داخل قالب می‌باشد. در ادامه به ۵ مورد از مولفه‌های اصلی انتخاب روبوت برای دستگاه تزریق پلاستیک اشاره می‌شود تا بکارگیری ربوت برای شما کاربردی‌تر باشد.

 

بهبود کیفیت قطعه تولیدی و تضمین سلامت قالب

بدون ربوت، اکثــر دستگاه‌های تزریق، قطعات تولید شده را به داخل سینی رهــا می‌کنند. با تجمع قطعات، احتمــال ایجاد عیوب بهداشتی وجود داشته و شانس برخورد قطعه با سطوح آلوده‌ای مثل گریس‌های تایبار و … نیــز وجود دارد. جهت جلوگیــری از این امـر، بسیاری از تولید کنندگان به استفاده از ربوتهای Top Entry برای حذف چنین آلودگی‌هایی روی آورده‌اند. آیـــا تا به حــال پیش آماده است که قسمتی از قطعــه روی قالب بماند و قالب بسته شده و به قطعه و برخی موارد به قالب آسیب برسد؟ با استفاده از ربوت و امکان برداشتن قطعه از درون قالب و کنترل ذاتی هر ربوت در تست مکش (سنسور فشـار، سنسور مجاورتی یا سنسور نوری) که جهت برداشته شدن قطعه از داخل قالب صورت می‌گیرد، شمــا می‌توانید از پران و خروج موفـق قطعــه خود مطمئن شوید. هنگام استفاده از گزینه تایید برداشتن قطعــه توسط ربوت، شما دیگر نگران آسیب دیدن قطعه یا قالب خود نخواهید بود. اساســا، این یک روند تضمینی برای شما جهت جلوگیری از آسیب قطعه و قالب می‌باشد. اطمینــان داشتــه باشید کــه شرکت سازنده ربوت حداقــل یک مسیــر مکش و یک مسیــر برای گیره مکانیکی قطعه داشته باشد به نحوی که شما قادر باشید تا قسمت انتهایی بازوی ربوت یا محورY را بطور کامل استفاده کرده و قطعه و راهگاه را از داخل قالب خارج نمایید. همواره به یاد داشته باشید که اضافـــه کردن برخی مشخصــات و گزینه‌های فنی در کارخانه سازنده بسیار ساده‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود تا شما بخواهید در زمان‌های بعدی در محل تولیدی خود این امور را انجام دهید.

سازه گیره با حداکثر ظرفیت تحمل بار

بسیاری از سازنده‌های ربوت جهت کاهش قیمت به مشتریــان خود گزینه حداقل ظرفیت تحمل بار را پیشنهاد می‌کنند. این امر بدین معنی است که طراحی موتورهای سروو و آنالیزهای مکانیکی صورت گرفته بر اساس کمترین میزان تحمل بار (وزن قطعه) صورت گرفته است. اگر در آینده شما از محور Y استفاده کنید که ظرفیت تحمل بار آن بیشتر یا حداقل برابر ظرفیت ربوت شما باشد، آنگاه عملکرد ربوت با سرعت پایین‌تر، لرزش و حتی آسیب به سیستم ربوت همراه خواهد بود زیرا اساس طراحی ربوت بر مبنای بار سنگین روی آن صورت نگرفته است. بـا یک حساب سر انگشتی، وزن محورY با یک گیــره مکانیکی معمولا بیشتــر از وزن محورY با سیستم مکش می‌باشد. همواره باید به این فکر باشید که شاید در آینده برای قطعات مختلف دیگر با شرایط متفاوت بخواهید از این ربوت استفاده کنید و بر این اساس اقدام به انتخاب ظرفیت تحمل بار ربات نمایید. اگر ربوت را برای مصارف پزشکی استفاده می‌کنید همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که میان تسمه و فولی ذرات سیاه یــا سفید گرد و غبار تجمــع می‌کنند که نیازمند تمیــز کردن مرتب ربوت بصورت دوره‌ای می‌باشد. برخی از مشتریـــان از مواد تمیـزکننده خورنده برای ربوت استفـــاده می‌کنند کــه موجب سایش و خورندگی در قطعــات می‌شود. لذا همــواره در استفاده از این مــواد دقــت کنید و با شرکت سازنده مشورت نمایید.

حداکثر سرعت کاری برای تولید

اینکه شما بتوانید زمان سیکل تولید را کـاهش داده تا نرخ تولید را بطور ثابت بالا ببرید یک امـر بسیـار مهـم است. معمولا شرکت‌های سازنده ربوت سه نوع ربات اقتصادی، ربـوت سرعت بالا و ربوت فوق سریع دارند که انتخـاب آن بر مبنای نیاز مشتری و زمان سیکل تولید صورت می‌گیرد. اگر زمـان سیکل تولیـد بیشتر از ۱۵ ثانیه بوده و زمـان خــروج قطعه بتواند کمی کمتر باشد، شما می‌بایست ربوت نوع اقتصادی را انتخاب کنید. اگر زمان سیکل تولید بین ۱۲ و ۱۵ ثانیه بوده و زمان خروج قطعه تقریبا سریع باشد، انتخاب شما باید ربوت نوع سریع باشد. اگر زمـتان سیکل تولید کمتـر از ۱۲ ثانیه و بیشتـر از ۴ ثانیه بوده و کاهش زمان خروج قطعه برای شما حتی در حد 0.1 یا 0.2 ثانیه نیز حائز اهمیت باشد، قطعا انتخاب شما باید ربوت نوع فوق سریع باشد. بدلیــل مسیر عمودی که ربوت باید طــی کند و با توجــه به وزن محور Y معمولا زمـان خروج قطعه در محدوده 0.5 و 1.5 ثانیه می‌باشد. این زمان به میزان عمق پایین رفتن بازوی ربوت، ابعاد دستگاه تزریق، روش پران و خروج قطعه و سایر پارامترها بستگی دارد. برخی ربوت‌ها نیز توانایی برداشتن قطعه از داخل قالب در 0.19 ثانیه را نیز دارند.(که این ربوتها از کنار دستگاه دارد میشود). هنگــام راه‌اندازی ربوت بــا حرکت سریع و محورY سنگین، برخی ربوت‌ها دچـار لرزش و خم‌شدگی می‌شوند زیرا بازوی عمــودی آن ها در محور Z دارای طراحی مناسبی نیست. همواره شاهد کارکرد ربوت‌های بسیاری هستیم که با لــرزش و … کار کــرده ، و عملا کارکــرد ثابت و دائم 24 ساعـت را دچار مشکل کرده‌اند، لذا به یاد داشته باشید که ربوتی را انتخاب نمایید که بر اساس اصول مهندسی طراحی شده باشد. همیشه به یاد داشته باشید که سرعت همه چیز نیست اگر سیستم قابل اعتماد نبوده و هزینه سنگینی برای تعمیــر داشته باشد. معمولا شاهــد استفاده از ربوتهایی هستیم که برای چند مــاه ابتدایی سریع بوده و عملکرد مناسبی داشته اما پس از مدتــی مشتری را با مشکلات تسمــه، فولی و حتی شکست بازوی عمـودی گرفتــار می‌کنند. جهت جلوگیــری از این موارد، به دنبــال دستورالعمــل‌های کیفــی و مکانیزم‌های قابل اعتماد باشید.

ثبت گزارش وضعیت دراز مدت، قابلیت اطمینان و هزینه‌ پایین نگهداری

هنگام انتخاب ربوت، از سایر مشتریان سوال کرده و با آنها صحبت کنید. از آنها بپرسید که چند سال است که ربوت آن ها در حال کار است و هزینه تعمیر و نگهداری ربوت آن ها چقدر است. یک ربوت تمام سروو خوب باید بتواند به سادگی حداقــل 1۰ سال را با کمترین هزینـــه نگهداری گریس‌کــاری لینیرگاید‌ها و موتورهـای محرک کار کند. اغلب تفاوت چشمگیری در کیفیت تجهیزات استفاده شده وجود دارد که همین امر در قیمت ربوت نیز موثر است، لذا به یاد داشته باشید که قیمت ربوت نباید عامل تصمیم‌گیری درباره کیفیت ربوت باشد.

انعطاف‌پذیری و استفاده آسان

هنگام انتخاب ربوت به یاد داشته باشید که توازن خوبی را میان انعطاف‌پذیری و استفاده آسان از آن برقرار کنید. معمولا اپراتورها و تکنسین‌هایی که با ربوت روزها کار می‌کنند افرادی نیستند که دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک مهندسی باشند. کنترلر ربوت باید بسیار ساده بوده تا حتی فارغ‌التحصیلان دبیرستان نیز بتوانند از آن استفاده کنند. کنترلر ربوت شرکت سازنده را بررسی کرده تا اطمینان حاصل کنید که به میزان مورد نظر شما ساده ،جهت استفاده، هست یا خیر. شما نباید برای هر قالب جدید به یک مهندس یا تکنسین فنی شرکت سازنده ربوت جهت برنامه نویسی ربوت نیازمند باشید. البته برخی شرکت‌های سازنده گاهی چنان انعطاف‌پذیری را به کنترلر ربوت می‌دهند که بیشتر موجب پیچیدگی و به خطــر افتادن اصول ایمنی می‌شود.  اگـر ربوت را بتوان بدون هیچ محدودیتــی آموزش داد و برای آن برنامه نوشت، این امر یک خطر بزرگ برای امکان وقوع حادثه در اثر خطا را بهمراه خواهــد داشت. برای مثال، شما نباید بتوانید بازوی محورY را داخل قالب یا حتـی پایین‌تر از بالاترین نقطـه (Y=0) بچــرخانید. در این میان می‌بـایست شرایـط ایمنـی در برنامـه ربوت جهت جلوگیـری از چنین امری در نظر گرفته شده باشد. در برخی کاربردها قوانین را می‌توان نقض کرد اما برای کاربردهای مرسوم بهتر است ربوت در شرایط ساده استاندارد و ایمن خود نگهداری شود. اگر بازو ربوت با قالب برخورد کند، شما باید هزینه آسیب قالب و بازوی ربوت را متحمل شوید. پس شرکت سازنده‌ای را انتخاب کنید که روی کنترلری کار می‌کند که دارای سادگی و ایمنی لازم منوی فارسی می‌باشد.

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

مطالب مرتبط

ویژگی ها و کاربردهای دو ربات مهم صنایع: ربات IML و ربات قطعه بردار

امروزه ربات ها جز اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده صنایع و کارخانه جات هستند. این ربات ها شامل؛ ربات IML، ربات قطعه بردار و… می شوند. ربات های IML در واقع همان ربات های نسل جدید برچسب زن هستند. اما ربات های قطعه بردار علاوه بر جا به جا کردن اجسام با وزن های مختلف، این قابلیت را هم دارند که به ربات برچسب زن متصل شوند.

ادامه مطلب >

نقش و اهمیت استفاده از انواع ربات IML و ربات دلتا در صنعت چیست؟

فرامرز صالحی طراح مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال و سازنده تجهیزات الکترونیکی او نخستین کسی بود که روبات IML (لیبل گذار در قالب ) را در ایران طراحی کرد و توانست به تولید انبوه برساند. وی در 10 دیماه سال 1345 در تهران متولد شد و از سال 1364 تا الآن به فعالیت های خود را در زمینه های مکاترونیک، الکترونیک و اتوماسیون صنعتی ادامه داده است.

ادامه مطلب >

آنچه باید در زمینه ربات IML بدانید

ربات IML یکی از جدید ترین روش های برچسب زنی است که نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری به تولید کننده متحمل می کند و از طرف دیگر سرعت العمل بالاتری در برچسب زنی نیز برخوردار است. برچسب های تعبیه شده بر روی ظروف به وسیله این روش بسیار مستحکم و ثابت هستند.

ادامه مطلب >
WhatsApp Image 2021-12-22 at 2.00.46 PM

حضور آریان روبوت در دومین نمایشگاه بازرگانی اختصاصی در اربیل عراق

فرامرز صالحی طراح مدارهای الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال و سازنده تجهیزات الکترونیکی او نخستین کسی بود که روبات IML (لیبل گذار در قالب ) را در ایران طراحی کرد و توانست به تولید انبوه برساند. وی در 10 دیماه سال 1345 در تهران متولد شد و از سال 1364 تا الآن به فعالیت های خود را در زمینه های مکاترونیک، الکترونیک و اتوماسیون صنعتی ادامه داده است.

ادامه مطلب >
ربات های iml

ربات های IML

یکی از کابردی ترین استفاده از ربات ها ، استفاده آن ها در لیبل های (In-Mold Labeling) IML است. در فرآیند تولید محصول به روش IML، ابتدا لیبل تولید شده از مواد پلیمری مشابه با مواد محصول، توسط ربات به داخل قالب منتقل شده و سپس فرآیند تزریق صورت می گیرد.

ادامه مطلب >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید